Leya - 6. kapitola - Rozkaz nebo touha?

18. července 2007 v 11:07 | Leya |  Povídka od Leyy - Návaznost na Eragona a Eldesta

Rozkaz nebo touha?Úhledně upravený - i zkušenější než předtím - Murtagh kráčel s vysoko zdviženou hlavou hradem do trůnního sálu, kam si ho nechal zavolat sám Galbatorix. Každá stráž, co ho zahlédla se okamžitě postavila do pozoru, v kterém vyčkávala až do té doby než jim zmizel z očí. Když došel až před trůnní sál, přidal se k němu i jeho rudý drak Trn.
Co myslíš, že po nás chce?zeptal se Murtagh.
Možná už nadešel náš čas.
Ano. Náš čas.
Stráže jim otevřeli obrovské dubové dveře, které se jen nechtěně a se silným skřípáním vojákům podvolily. Murtagh i Trn spolu vešli dovnitř. Když se za nimi znovu zabouchly, rozléhal se tento zvuk po celém sále až se vytratil. Pokračovali dál až před trůn, ze kterého na ně shlížel jejich pán a vládce. Jeho obrovský černý drak seděl po jeho pravici. Mladý muž před svým pánem pokorně poklekl a jeho drak pouze sklonil hlavu.
"Vstaň, Murtaghu." řekl mile a chlapec uposlechl.
"Proč jste mě dal zavolat, můj pane?"
"Připravuji útok na Surdu a jejího prostoduchého krále. A TY, milý Murtaghu. Budeš velet mému vojsku." zašklebil se.
"Nic složitého, co bych nezvládl po vašich lekcích, pane."
"Ano já ti věřím, Murtaghu. Ale byl bych velice potěšen kdybys mi přinesl i hlavu krále Orrina na stříbrném podnose a za porážku, kterou jsem utržil díky trpaslíkům, bych ti byl také vděčný za smrt jejich naivního krále."
"Ale, pane. Jejich král je …"
"Slabý a k ničemu. Pouze poskytuje úkryt té verbeži, která si říká Vardenové. Nebude ho škoda." přerušil ho.
"Co čarodějové z Du Vrangr Gata? Ti by srovnali naše vojsko se zemí." podotkl Murtagh.
"I na to jsem myslel. Máš pod velením celý prapor zaklínačů, kteří si s nimi snadno poradí."
"Odkud mám vést útok, můj pane?" Galbatorix se zvedl ze svého trůnu a došel k mosaznému stolu na němž ležela mapa celé Alagaësie. Murtagh k němu také přikročil. Na mapě byly znázorněny různé šipky a místa. Nejvíce byli zvýrazněny Hořící Pláně u řeky Jiet, kde bylo nejméně ozbrojené místo Surdy a zároveň přístup k pitné vodě.
"Tady." ukázal na řeku. "Zahájíme útok, a pak budou vojáci postupovat dále k jihu po břehu řeky, abychom zničili jejich přístavy a zamezili tak přístup obchodním lodím. Bez různých věcí, co jim tyto lodě dováží se ani Surďané a ani Vardenové neobejdou. Až bude tohle vše pod kontrolou, doplníš řady svých vojáků Surďany a zaútočíš na hlavní město Aberon, které leží dál na východ. Pokud bude v tuto dobu už Orrin mrtví, v zemi zavládne chaos a lehce nám padne do rukou."
"Zní to tak jednoduše. Nemůže být někde háček?" zeptal se Murtagh a dál přihlížel.
"Ano, bohužel. Toto je pouze druhý plán, který bude uskutečněn teprve až tvůj bratr bude klečet přede mnou a škemrat, abych ušetřil jeho a tu dračici Safiru. Musíš mi tvého bratra přivést živého, abych viděl, jak prosí o milost, která mu bude dopřána pouze, když bude poslouchat mé rozkazy!" zařval a pěstí praštil do stolu.
,,Cítím tvé myšlenky. Snad by jsi nechtěl ho neuposlechnout", řekl Trn varovným tónem.
,,Pokud budu muset, tak to udělám. Radši svého bratra zabiji. Než bych ho nechal napospas smrti."
,,Ale on ho nechce zabít. Pouze po něm bude žádat věrnost …"

,,A tu od Eragona nedostane. Je paličatý. Znám ho. Radši by zemřel než, že by se podvolil Galbatorixovi", přerušil ho Murtagh. Trn tedy zmlkl a dál vnímal pouze Galbatorixova slova.
"Tvou pravou rukou by měl být jeden z mých nejlepších mužů. Jen, co se vrátí z Dras-Leony. Važ si jeho slov. I když je mladý, nepostrádá moudrost." Vyrušilo je zaskřípání dubovích dveří, kterými vstoupila Dvojčata. Jeden z těchto plešatých mužů nesl proutěný košík s uzávěrem. Postavil ho na mosazný stůl a pár kroků poodstoupil ke svému dvojčeti. Murtagh na Dvojčata házel nenávistivé pohledy. Trn si s nechutí odfrkl a z nozder mu vyšel obláček kouře.
"Dorazil posel od ra´zaků a přinesl špatné zprávy, můj pane." uklonili se.
"Co může být horší zpráva než, že mi zmizela dcera a už pět měsíců není k nalezení?!" zařval. Dvojčata ukázala posunkem na koš. Galbatorix od nich odvrátil zlostný až šílený pohled a zvedl víko od proutěného koše. Zaklel a mrštil něčím přes půlku sálu. S žuchnutím to dopadlo na zem a zanechávalo po sobě kapičky krve. Až když to klidně stálo na místě, mohl Murtagh rozeznat, co to je. Byla to něčí hlava. Trn ji začal očuchávat. Když se připravoval po ní chňapnout zuby, Murtagh ho okřikl:
Ani na to nemysli. Trn sklapl na prázdno a okamžitě hlavu odtáhl.
Taky mi nedopřeješ trochu zábavy, odfrkl si.
"To nemyslí vážně!" začal ječet vzteky bez sebe.
"Pomáhal vaší dceři utéci z hradu a poté i v Dras-Leoně s ní pobýval. Podle informací od tamějších obyvatel byli viděni mnohokrát spolu." Následoval další výbuch vzteku. Tentokrát to odnesl proutěný koš. Jednou ranou ho zmáčkl až dřevo zapraskalo.
"Ten zrádce si to zasloužil! Kdyby mi přišel znovu na oči, tak by zažil takové utrpení, že by škemral o smrt!"
"Kdo to byl, králi?" zeptal se po dlouhém mlčení Murtagh.
"Tento muž měl být tvůj rádce. Jmenoval se … Tarok." to jméno vyslovil jen s nechutí. Vztek z něho už trochu vyprchal. "A co ona? Co má dcera?" položil dychtivě tuto otázku. Dvojčata zakroutila hlavami.
"Drak ji stihl odnést dřív než ji stihli zajmout. Podle všeho je, ale v pořádku."
"To mají jedině štěstí!" zařval zas. Murtagh nevěřícně hleděl na Galbatorixe. Nemohl uvěřit tomu, co řekl.
Dcera?
Také jsem ohromen, řekl Trn. Zeptej se ho na ni, pobídl ho.
"Vy máte dceru?"
"Jistě!" křikl na něj. Posunkem ukázal na Dvojčata, aby podali Murtaghovi list papíru, který svíral jeden z nich. Murtagh pohlédl na obrázek dívky. Jeho srdce se ocitlo v plamenech. Úplně ho pohltilo kouzlo v jejích smaragdových očích. Byla to elfka, ale tak nádherná, že její kráse podlehl.
Murtaghu, snažil se ho probrat Trn, ale on stále zíral na obrázek.
Murtaghu! Zařval tak hlasitě až se Murtagh otřásl.
Co … co se děje? Vyhrkl.
Prober se, člověče. Je to jen obrázek.
Já vím, ale je tak … tak … nádherná.
"Mohu se s Trnem pokusit ji najít, dokud nezačne bitva." nabídl se. Král byl očividně potěšen.
"Ano, to bys mohl. Možná dostaneš i něco víc než můj dík." začal se usmívat. "Pokud ji přivedeš zpět, dám ti její ruku."
"To nemohu odmítnou." uklonil se.
"Za měsíc začne válka." praštil rukou do stolu. Murtagh odvrátil pohled a s Trnem v patách opouštěli sál. "A Murtaghu …" zastavil se a otočil hlavu zpět ke Galbatorixovi. " … nezklam mě."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četli jste, a líbila se vám kniha Eragon ?

ANO - je úžasná ! 78.4% (134)
ANO - líbila se mi. 2.9% (5)
Celkem ano. 4.7% (8)
Nic moc. 2.9% (5)
NE - nelíbila se mi. 2.3% (4)
NE - je to naprostá blbost ! 8.8% (15)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.