Albus Brumbál - Richard Harris, Michael Gambon

21. srpna 2007 v 14:02 |  Herci v HP

*Brumbál versus Brumbál

Světlo světa spatřili již čtyři HP filmy a i když se obsazení od počátku natáčení série takřka nemění, přesto jsou věci, které nemohou ovlivnit ani režiséři, ani producenti.
Ještě před premiérou druhého filmu zemřel představitel ředitele školy čar a kouzel v Bradavicích Albuse Brumbála, Richard Harris. A tak od třetího dílu série máme možnost vidět v této roli Michaela Gambona a s ním i "novou verzi" Brumbála.
A s tím přišly také i problémy . . . .


Jsou tací, kteří tvrdí, že nový Brumbál je konečně tím Brumbálem, jakým by měl být, jsou ale zase tací, kteří tvrdí, že Gambon tu postavu przní a že Harris byl mnohem lepší. Diskuse na toto téma se vedou vášnivě a dlouze, ale výsledku se zatím nikdo nedobral.
Harrisovu ztvárnění Brumbála se mnohdy vyčítá, že to byl spíš ohádkový dědeček a jako takový, že se nehodil do role někoho, kdo by měl být v čele organizace bojující proti samotnému Pánovi zla a jeho stoupencům. Nutno přiznat, Harrise bych si dovedl jen stěží představit při souboji s lordem Voldemortem na Ministerstvu kouzel.
Gambonův Brumbál je oproti tomu více "akčnější" postava, ale to, co Brumbál předved ve čtvrtém filmu mne moc nenadchlo. Působí tam na mne jako cholerický dědek. Jistě, je to především zásluhou tvůrců filmu, kteří zprznili scény, kde se takto Brumbál chová, ale přesto si nemohu pomoci, Gambonův Brumbál mi moc nesedl.
Nemluvě o oblečení nového Brumbála. Zblízka je sice vidět, že jde o stříbrem prošívaný hábit, zdálky to však působí dojmem pytloviny a starých hadrů, což je v přímém kontrastu s tím, jak vypadal Harrisův Brumbál.
A jaký by tedy vlastně měl Brumbál být? Slovy jedné členky fóra PHnetu: "nikdy to nebude ten pravý Brumbál... možná je to tím, že každý si ho představujeme malinko jinak... a to je ta nevýhoda filmů" (Snuffles 16.04.06)
Je vpravdě těžké říct, jaký by Brumbál měl být, ale za sebe hovořím, že by měl mít v sobě něco z obou představitelů. Harrise bych si nedokázal představit jak kouzlem rozmetává dveře kabinetu nepravého Moodyho se zlověstným leskem v očích, zrovna tak jako bych si nedokázal představit Gambona jak trpělivě sleduje Harryho, který mu demoluje pracovnu a ještě k němu konejšivě a vlídně promlouvat (proto s napětím očekávám, jak tuto scénu tvůrci pátého filmu ztvárnili)
Je ale snadné říkat, že Harris byl až příliš jako hodný pohádkový dědeček, zatímco Brumbál by měl být víc "akčnější". Harris bohužel neměl možnost nám tuto stránku Albuse Brumbála ukázat, neboť v prvních dvou dílech (které Harris stihl natočit) se Brumbál moc akčně ani neprojevoval a i v těch prvních knihách působil právě tím dojmem, jako na nás v jeho roli působil Harris.
Scény, které by nám ukázaly Brumbála jako odhodlaného bojovníka proti silám zla přišly až v pozdějších dílech, ve kterých nám tuto stránku bradavického ředitele ztvárnil Gambon. A to především v GoF, kde však byla role Brumbála sprzněně cholerická (nebo cholericky sprzněná?)
Odpověď na otázku, který Brumbál je lepší, je v nedohlednu a obávám se, že tam i zůstane.
I když Gambon bude mít příležitost nám ukázat tu dědečkovskou Brumbálovu stránku v oné již zmíněné scéně demolování pracovny, Harris nám tu akční stránku bradavického ředitele bohužel už předvést nemůže.
* * *
A bohužel musím dodat že ve filmu Harry Potter a fénixův řád scéna kdy Harry rozbíjí Brumbálovi pracovnu chybí. Bohužel. Právě na tuto část jsem se z celého filmu nejvíce těšila.
Ale přesto film Harry Potter and the Order of the Phoenix stojí za zhlédnutí !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luckaaa xP Luckaaa xP | Web | 23. srpna 2007 v 17:15 | Reagovat

U mě na blogu máš to zhodnocení...xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.